Mobil ödeme sistemleri her geçen gün gelişmektedir. iphone’larda bile hızlı bir şekilde mobil ödeme yapabilirsiniz. Bu yüzden NFC adı verilen bir sistem geliştirildi. Bu makalede NFC nedir? NFC iphone’larda kullanılabilir mi? iPhone’da NFC nasıl kullanılır? bazı soruları cevaplamaya çalışacağız..

NFC nedir?
NFC “Yakın Alan İletişimi” anlamına gelir. İnternet bağlantısı gerektirmeyen bu sistemde 2 cihaz aralarında veri iletebiliyor.

NFC sistemi şu anda mobil ödeme sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. NFC sisteminin arkasında Bluetooth iletişim protokolü bulunur. Bu nedenle, NFC iletişimi gerçekleştiren cihazlar arasında Bluetooth uyumluluğunun önemli olduğunu söyleyebiliriz.

NFC nasıl çalışır?

NFC sisteminin Bluetooth’a dayandığını söyledik. Bluetooth teknolojisi, radyo dalgalarını kullanan bir iletişim teknolojisidir. Bağlantıya izin veren iki cihazdan biri verici, diğeri alıcı olarak konumlandırılmıştır. Süpermarkette ödeme yaparken kullandığınız POS cihazlarını aktarılabilir bir cihaz olarak konumlandırırsak, telefonunuzu POS cihazından sinyal alıp iletebilen bir NFC cihazı olarak düşünebiliriz.

NFC ve Bluetooth arasındaki temel fark, veri aktarımı izninin gerekli olmamasıdır. Veri aktarımını başlatmak için, iki cihazın birbirine çok yaklaşması veya hatta birbirine dokunması yeterlidir.

NFC iPhone ile kullanılabilir mi?

Android telefonlarda NFC kullanımı bir süredir yaygındı, ancak iphone’larda durum biraz farklı. Apple, benzer bir mantıkla iOS 13’ten beri Apple Pay teknolojisini aynı amaçla kullanıyor. Bu nedenle, iphone’larda NFC arıyorsanız, bu kelimeleri aramayın. Apple Pay’i arayın.

Apple Pay hakkında kötü haberlerim var. Apple Pay resmi olarak Almanya’da mevcut değildir. Ama bir çözüm de var: Llogara

Uygulama, bir üyelik oluşturmanıza ve iphone’unuzla iletişim kurmadan ödeme yapmanıza olanak tanır. based PayPal tabanlı bir ödeme platformudur. Üye olmak o kadar kolay değil. Intenrtte farklı yöntemler bulmak mümkündür.

Herhangi bir iPhone ile temassız ödeme yapmak mümkün değildir. Temassız ödeme yapabilmeniz için iPhone’unuzun bir NFC yongasına sahip olması gerekir.

Hangi iphone’larda NFC yongası var?

NFC çipli iPhone’lar çok çeşitlidir. iPhone 6 ve sonraki modellerde bir NFC yongası bulunur. iPhone 6 ve Se’de ödeme yaparken telefonunuzu kullanabilseniz de, iPhone 7 ve 7 Plus’taki etiketleri okumak da mümkündür.

iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone llow, llow, llow Ma llow ve üst modellerin tümü etiketleri okuyabilir ve ödemeler cep telefonu üzerinden yönetilebilir.

NFC nedir? iPhone’da NFC nasıl kullanılır?
Bu soruyu cevaplamaya çalıştık. Umarız faydalı bir makale olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.