Proximity Sensörü olarak da bilinen iPhone yakınlık sensörü, son derece kullanışlı bir donanımdır. Bu sensör çalışmazsa, Arama sırasında telefonun ekranı kararmaz veya ekran parlaklığı otomatik olarak ayarlanmazdır. Ayrıca bir iPhone yakınlık sensörüne sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, okumaya devam edin.

iPhone yakınlık sensörü ne işe yarar?

Proximity Sensörü, telefonla konuşurken iphone ekranının otomatik olarak kapanmasını sağlar. Bu şekilde, telefonunuz pil tasarrufu sağlar ve bir konuşma sırasında tuşlara basmanızı önler.
iPhone ve daha yüksek modellerde Face ID için yüz derinliğini algılar.
Ekran parlaklığını ortam ışığına göre ayarlar
İPhone yakınlık sensörü neden çalışmıyor?
Sensörün Arızalanmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları donanımdan geliyor. Böyle bir durumda cihazınızın tamir edilmesi gerekir.

Darbe, düşme veya sıvı ile temas sonucu sensör arızası,
Sensörün bulunduğu alanın kirlenmesi, toz birikimi,
Yazılımla ilgili sorunlar arızalara neden olur.
telefon ederken iPhone kapanmıyor
iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone 8 modelleri
Yukarıdaki modellerde, telefon görüşmesi sırasında ekranın kararmaması sorunu varsa, bir yakınlık sensörünü onarmanız veya değiştirmeniz gerekebilir. Bu modellerin Face ID’si olmadığından, bunları değiştirmek daha kolaydır. Bununla birlikte, bu modellerde, yakınlık sensörünü değiştirirken ön kameranın da değiştirilmesi gerektiği dikkate alınmalıdır.

 

X ve üstü iPhone modelleri

Yakınlık sensörü, iphoneader, iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde Face ID donanımının bir parçasıdır. yüzün derinliğini ölçer ve Face ID’NİN çalışmasını sağlar. Bu nedenle, bu modellerde yakınlık sensörünü tamir ederken veya tamir ederken Face ID dikkate alınmalıdır.

Face ID, yakınlık sensörü orijinal olmayan bir parça ile değiştirildiğinde çalışmaz. Çünkü Yedek Parça, Apple sistemindeki donanımın geri kalanıyla eşleştirilmelidir.

Orijinal parçaların değiştirilmesi, Apple Yetkili Servisleri veya Apple’dan bağımsız onarım sağlayıcıları tarafından sağlanır. Orijinal olmayan bir parça ile değiştirirken, “Face ID etkinleştirilemiyor”gibi uyarılar alırsınız.

 

iPhone yakınlık sensörü sorunu hızlı çözümler

iPhone’unuzu bir teknik servise götürmeden önce denemeniz gereken birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler, donanım dışı sorunları çözmek için hızlı Alternatiflerdir.

iPhone’u Hard Reset ile yeniden başlatın
Cihazınızın yakınlık sensörü çalışmıyorsa, telefonunuzu hard reset ile yeniden başlatmak yazılım sorunlarını çözecektir.

iPhone 6S, SE ve eski modeller: güç düğmesini ve ev düğmesini aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: güç düğmesini ve ses düğmesini aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üstü için: önce ses düğmesine basın ve bırakın, ardından ses düğmesi ile aynı şeyi yapın. Son olarak güç düğmesini basılı tutun.

Apple Logosu ekranda görünene kadar düğmeleri basılı tutmanız gerekir.

Ekran Koruyucuyu Kontrol Edin
Bazı durumlarda Ekran Koruyucu, telefonun bazı işlevlerinin çalışmamasına neden olur. Bunun nedeni, ekran koruyucunun çok kalın olması, sensörlerin tıkanması veya kirlenmesi olabilir. Bu nedenle, önce ekran koruyucunun sensörlerin bulunduğu alanı hiçbir şekilde engellemediğinden emin olun. Gerekirse korumayı kaldırın.

Ekranı Temizle
Ekran koruyucuyu çıkardıktan sonra ekranınızı iyice temizleyin. Yakınlık sensörü çok hassas bir parça olduğundan, kir veya toz nedeniyle çalışmama olasılığı yüksektir. Ekranı yumuşak, kuru ve tüy bırakmayan bir bezle temizleyin.

iPhone yakınlık sensörü tamir ve fiyat
Telefonunuzun aldığı bir darbe Proximity sensörüne zarar vermiş / bozmuş olabilir. Bu durumda sensörün tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekir.

Özellikle, iPhone ve üstü için yakınlık sensörlerinin değiştirilmesi Apple onaylı hizmetlerde yapılmalıdır. Sensör, sistemdeki Face ID bileşenleriyle eşleşmelidir. Face ID işlevi bu şekilde çalışır.

Servisimiz mersin merkezde bulunmaktadır. Anlaşmalı kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz. En doğru teşhis ve tamirat için iletişim numaralarımızdan iletişime geçerek en doğru ve en güncel bilgiyi, fiyatlandırmayı alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.