Apple, iphone’larda da lityum iyon piller kullanılıyor. Lityum iyon pillerin büyük avantajları vardır. Bu avantajların başında lityum iyon pillerin hafıza etkisi sorunu yoktur. Bu nedenle, bu pilleri şarj etmek için tamamen boşalıncaya kadar beklemeniz gerekmez. Ayrıca, aynı nedenden dolayı şarjın kesilmesi batarya üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir.

Lityum iyon pillerin avantajları ve dezavantajlarının yanı sıra dezavantajları da vardır. En büyük dezavantajları, üretim tarihinden bu yana kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın, her yıl kapasitelerinin ortalama% 20’sini kaybetmeleridir. Yani, bugün kullandığınız telefonunuzun% 100 şarj kapasitesinin tamamını kullanırsanız, birkaç ay içinde% 100’lük bir orana sahip olacaksınız, ancak gerçekte kullandığınız kapasite yaklaşık% 98-95 olacaktır. Diğer bir problem ise, tam boşalma durumunda kapasitede belirgin bir düşüş yaşayacağınızdır. Bu, şarjınızın% 0’ının tamamen boşaldığı anlamına gelir ve bu,% 100 kapasitenizin% 95’e kadar düşmesine neden olabilir. Aslında, lityum iyon pillerin ortalama şarj rakamları bile açıktır. Bu nedenle, bir lityum-iyon pili problemsiz kullanmak için ortalama 5.000 kez tam kapasitede şarj edebileceğinizi söylersek, bu yanlış bir yorum olmayacaktır. Sadece 5,001. şarj edildikten sonra işler değişecek, lityum iyon piliniz yavaş yavaş ölmeye başlayacaktır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, lityum iyon pillerin dezavantajları biraz daha ağır basmaktadır. Başlangıçta hafif olmaları nedeniyle, birçok üretici akıllı telefonlarında lityum iyon piller kullanıyor. Bu nedenle lityum iyon pil günümüzde bir zorunluluktur ve doğru bir şekilde kullanarak raf ömrünün kapasitesini ve süresini uzatmak size kalmıştır. Özellikle iPhone’unuzu şarj etmekten şikayet ediyorsanız, bunun birkaç nedeni olabilir. Ancak, kural olarak, bu sorun, pilin artık geçerli olmadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Daha fazla uzatmadan, iPhone’unuzun lityum iyon pilini ne sıklıkta şarj ettiğinizi ve kapasitesinin ne olduğunu görebilmeniz için neler yapabileceğinizi söylemek istiyoruz. Her şeyden önce, iTunes’un bilgisayarınıza veya iPhone’unuzu USB üzerinden bilgisayarınıza bağladığınızda görmeniz gereken yazılıma yüklendiğinden emin olun. Bundan sonra ihtiyacınız olan şey iBackupBot yazılımı. Buradan devam edin ve Mac’iniz veya iPhone cihazınız için uygun olan yazılımı indirin.

Yazılımı indirdikten sonra yüklemeyi gerçekleştirin ve iPhone’unuzu Mac’inize bağlayın. Ardından uygulamayı açın. Hızlı bir taramadan sonra, uygulama telefonunuzu görecektir.

Yukarıdaki gibi bir ekrandan sonra “Daha fazla bilgi” ye tıklayın. İphone’unuzla ilgili tüm ayrıntıları görebilirsiniz.

Pilimin kendi iphone’um için çok verimli olduğunu söyleyemem. 171 kez şarj ettim. Bu kadar az şarj seviyesine rağmen pilimin çok verimli olduğunu söyleyemem. Çünkü pilim neredeyse her gün tamamen boşalıyor. Yani tam kapasitede bir düşüş var gibi görünüyor. Tabii ki, makalenin başında da belirttiğim gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.