Apple markasının en son sürümü olan iOS 15.4, bazı cihazlarda pil sorununa sebep olduğu öğrenildi. Ayrıca iOS 15.4 güncellemesini cihaza tanımlayan bazı kullanıcılar, iPhone’larında performans düşüklüğünün de olduğunu söylüyor. iPhone modellerinin çoğuna 15.4 güncellemesini dağıtan Apple, bu sorunla ilgili hızlı bir çözüm bulması gerekiyor. Kısa bir süre sonra hayatımıza giren iOS 15.4 güncellemesinin performans düşüklüğü ve pil sorununa yol açması kullanıcıları bi hayli kızdırmış görünüyor. Bildiğiniz üzere zaten iPhone kullanıcıları sürekli batarya konusunda şikayetçi. 15.4 güncellemesi ile birlikte bazı kullanıcıların extra pil sorunu yaşaması Apple cephesine bazı sorunlar yaratacak.

iOS 15.4 Pil Performansını Etkiliyor mu?

Bildiğiniz üzere iOS 15.4 güncellemesi birçok yenilik ile beraber geldi. Özellikle 37 farklı emoji ve maskeli olsanız bile Face ID özelliğinin çalışması bu yeniliklerden bazıları. Getirdiği yenilikler ile birlikte kullanıcıları heyecanlandırmayı başaran iOS 15.4 sürümü bazı kullanıcıların canını sıkmış durumda. Sunduğu yenilikler ile birlikte birçok kullanıcının beğenisini toplayan iOS 15.4 güncellemesi, birçok soruna da çözüm getirmişti. Fakat bazı kullanıcılarda ise tam tersi 15.4 güncellemesi bazı sorunları da beraberinde getirmiş durumda.

Bazı iPhone 13 Pro Max kullanıcıların deneyimlerine göre, iOS 15.4 güncellemesi yapıldıktan sonra cihazlarda pil ömrü yarım güne düşmüş durumda. Cihaz performansını da etkileyen bu güncelleme birde sadece yarım günlük bir kullanım sununca, bazı sorunlar ortaya çıkmış durumda. Kullanıcı deneyimlerine göre, 120Hz ProMotion ekran yenileme hızının sürekli kullanılması yüzünden cihaz yarım günlük performans sunuyor. Ama unutmamak gerekir her güncelleme de böyle ufak hatalar mevcut olabilir. Apple şirketi, mağduriyet yaşayan kullanıcılara hemen bir çözüm bulacaktır.

Tabi birçok hata çözümü de sunan iOS 15.4 görünüşe göre yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Kullanıcıların geri dönüşlerine göre iOS 15.4 cihazların pil ömrünü kötü yönde etkiliyor. İddialara göre iOS 15.4 kullanan bazı iPhone 13 Pro Max modelleri yarım gün pil ömrü sunmaya başladı. Her güncellemede böyle küçük sorunlar olabiliyor. Ancak bu seferki sorun pil performansını daha çok etkilemiş gibi duruyor. Ancak Apple soruna kısa sürede çözüm bulacaktır.

Başka bir iPhone kullanıcısı ise iOS 15.4 güncellemesi sonrası yüzde 97’de telefonun şarjının kaldığını, fişten çektiğinde ise şarjın yüzde yüz göründüğünü anlatıyor. Yine bu kullanıcıya göre bu pil de gün içerisinde oldukça hızlı boşalıyor.

iPhone 13 Pro ve Pro Max sürümünde yer alan adaptif 120Hz yenileme özelliği son olarak Twitter ve Instagram uygulamaları için de geldi. Bu anlamda telefonun 120Hz desteğinin sosyal medya uygulamalarında da üst seviyede olmasının da bu pil ömrü için sorun oluşturma ihtimali var.

İlk gelen bilgilere bakılırsa iOS 15.4 güncellemesi ile gelen iPhone 13 serisi pil ömrü sorunu aslında bir süredir yaşanıyor. Buna göre bazı kullanıcılar yeni iPhone modellerinin günü zar zor bitirdiğini rapor ediyor. Bu yeni güncelleme sonrası ise iPhone pil ömrü şikayetlerinin artığı da teoriler arasında.

iOS 15.4 ve öne çıkan özellikleri

Apple, iOS 15.4 sürümüyle uzun süredir beklenen maske ve gözlük ile Face ID açma desteğini sunmaya başladı. Ayrıca öne çıkan diğer özellikler arasında bir dizi yeni emoji, iPhone 13 Pro veya Pro Max için üçüncü taraf uygulamalara 120Hz ProMotion desteği ve Evrensel Kontrol özelliği bulunuyor.

Apple’ın ilk kez WWDC 2021’de gösterdiği Evrensel Kontrol özelliği, iPadOS 15.4 ile sunuldu. Bilmeyenler için Universal Control (Evrensel Kontrol), Mac klavyesini ve izleme dörtgenini kullanarak iPad ve Mac cihazlarınızı sorunsuz bir şekilde kontrol etmenize olanak tanıyor.

37 adet yeni emojiye yer veren yazılım güncellemeleri ayrıca birtakım Siri geliştirmeleri, Acil SOS özelliklerine, AB Dijital COVID Sertifikası desteğine sahip. Ek olarak Apple, iPhone’da yer alan aşağıdaki hataları düzelttiğini de açıkladı:

Klavye’nin yazılan sayıların arasına nokta eklemesi
Fotoğrafların ve videoların iCloud Fotoğraf Arşivi ile eş zamanlanmaması
Ekranı Seslendir erişilebilirlik özelliğinin Kitaplar uygulaması içinde beklenmedik biçimde kapanması
Canlı Dinle’nin Denetim Merkezi’nde kapatılmasına rağmen kapanmaması
Peki maske ile Face ID kilidi açma desteği sunan iOS 15.4 güncellemesini yüklediniz mi? E

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.