iPhone, şık tasarımı ve ileri teknolojisi ile benzersiz özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, kullanıcılar iPhone’daki kamera arızalarından şikayet ediyor. Bu hatalar kullanıcılar için can sıkıcıdır. Bu yazıda, iPhone kamera arızalarının nedenlerini ve çözümlerini inceleyeceğiz.

Sık Kamera Arızaları Nelerdir?

Arka görüş kamerası donuyor,
Arka kameradaki siyah ekran,
Kamera uygulaması donuyor,
HDR, galeri ve flaş gibi kamera işlevleri görüntülenmiyor,
Arka görüş kamerası titriyor,
Flash çalışmıyor veya çok geç çalışıyor.

Bu sorunlardan bazıları yazılım sorunlarıdır ve yazılım güncellemeleri gibi yöntemlerle kolayca çözülebilir. Ancak bazıları donanım sorunlarıdır ve teknik müdahale gerektirir.

iPhone arka kamera siyah ekran sorununun çözümleri nelerdir?

Kamera uygulamasını kapatın

Bazen kamera uygulaması telefonunuza düzgün yüklenmez. Bu nedenle, kamera uygulamasını açtığınızda siyah bir ekranla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, kamera uygulamasını kapatmanız ve uygulama arayüzüne gidip yukarı kaydırmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra yaklaşık beş dakika bekleyin ve telefonu yeniden başlatın. Bu sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.

Ön kamera ve arka kamera arasında geçiş yapma

Bu yöntem iPhone kamera sorununu çözmenize yardımcı olabilir. Kameradaki siyah ekran, uygulamanın doğru yüklenmemiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Kameralar arasında her geçiş yaptığınızda, kamera uygulamasını tekrar yüklemeniz gerekir. Ön ve arka kamera arasında geçiş yapmak için kamera simgesine dokunun. Birkaç dakika sonra, kamerayı açtığınızda, siyah ekranla ilgili sorunun ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Voiceover’ı kapatma

VoiceOver açıldığında, kameranın siyah ekranla ilgili bir sorunu olması birçok kişi için şaşırtıcıdır. Ancak, bu sorunu olan kullanıcılar vardır. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > VoiceOver adımlarını izleyerek bu özelliği devre dışı bırakın. Ardından bir süre bekleyin ve kamera uygulamasını açın.

iPhone’u yeniden başlatın

iPhone kamerasındaki siyah ekran sorununu gidermenin yaygın bir yolu cihazı yeniden başlatmaktır. Cihazı kapatın ve 30 saniye bekleyin. Sonra telefonunuzu açın. Son olarak, siyah ekranın kaybolup kaybolmadığını kontrol etmek için kamera uygulamasına gidin.

İos’u güncelle

iPhone kamera uygulamasını açtığınızda siyah bir ekran görmenizin nedenlerinden biri iOS güncellemesidir. Kamera FaceTime gibi uygulamalarda sorunsuz çalışıyorsa, sorunun bir yazılım sorunu olması muhtemeldir. Denenmesi gereken ilk yöntem İos’u güncellemektir.

iOS güncel değilse, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını izleyin. Güncellemeyi başlatmadan önce telefonunuzun en az% 60 oranında şarj edildiğinden emin olun. Bu, güncelleme sırasında telefonunuzu kapatmaz.

Ekran Zaman Sınırını Ayarlama

iPhone’unuzun ekran süresini sınırladıysanız, iPhone kamerasıyla ilgili sorunlarınız olabilir. Bu nedenle, kısıtlamaları kaldırın ve kamerayı tekrar kullanmayı deneyin.

Ayarlar > Ekran saati > İçerik ve gizlilik kısıtlamaları > İzin verilen uygulamalar > Kamera, adımlarını izleyin.

Ayrıca bunları deneyin:
Kamerayı FaceTime, İnstagram ve Snapchat gibi uygulamalarda deneyin.
Flaşı açıp kapatın ve Canlı Fotoğrafı kapatın.
Tüm ayarları sıfırla: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm ayarları sıfırla
Son olarak, tüm ayarları ve içeriği sıfırlayın. Bunu yapmadan önce telefonunuzun yedeğini almayı unutmayın: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm içeriği ve ayarları sıfırla
çalışmayan iPhone Flaş çözümleri nelerdir?
iPhone flaşı çalışmıyor veya fotoğrafı çektikten sonra çalışıyor. Bu sorunu çözmek için;

Lensin temiz olduğundan emin olun.
Telefon kılıfını çıkarın
Telefonu yeniden başlatın.
Kamera Konum Servislerini Kapatma: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri
Telefonunuzun şarjını kontrol edin. Yeterli güce sahip olmayan telefonlar için flaş çalışmayabilir.
Eski veya düşük kaliteli piller ve tam telefon belleği flaş sorunlarına neden olabilir.
iPhone Arka Kamera Hatası: Donanım sorunları nelerdir?
Çarpma, düşme ve sıvı hasarı gibi durumlarda kamera hasar görebilir. Bu nedenle, bu gibi durumlarda, iPhone kamerasını değiştirmek gerekir. Fotoğraf makinesinde fiziksel bir hasar yok, ancak fotoğraf makinesi hala çalışmıyorsa, anakart arızalı olabilir. Bu durumda, iPhone’un onarılması gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.