iPhone sık karşılaşılan hatalar ve çözümleri

Bazen iPhone beklendiği gibi çalışmıyor veya hiç çalışmıyor. iPhone’u işlevsel hale getirmek için yapabileceğiniz genellikle basit küçük düzeltmeler vardır. Size bu basit düzeltme ipuçlarını açıklamaya çalışacağız.

Bir Sorun varsa uygulamayı yeniden başlatın

Bazen uygulamalar tabiri caizse çıldırır. Örneğin dünkü hava durumu tahmini. Banka başvurusu hesap numarası ve şifre bölümüne girmez. Bu durumlarda, en kolay yol uygulamayı yeniden başlatmaktır. Giriş düğmesine çift tıklayın ve uygulamayı yukarı kaydırın.

Bazen uygulamalar tabiri caizse çıldırır. Örneğin dünkü hava durumu tahmini. Banka başvurusu hesap numarası ve şifre bölümüne girmez. Bu durumlarda, en kolay yol uygulamayı yeniden başlatmaktır. Giriş düğmesine çift tıklayın ve uygulamayı yukarı kaydırın.

iPhone’u yeniden başlatın

Masaüstü bilgisayarlarda sıklıkla başvurduğumuz bir çözüm. Sistemi yeniden başlatın. Bu çözüm iPhone’da da çalışır. Özellikle jailbreak cihazları için bir ilaç gibi gelebilir. Aygıtta yavaşlama veya kararlılık kaybı yaşıyorsanız iPhone’u yeniden başlatın. Güç ve Giriş düğmelerini birlikte basılı tutun. Ekranda Llogara logosunu gördüğünüzde düğmeleri bırakın.

Sabit Sıfırlama Yapın

Bu, bilgisayardan alıştığımız bir yöntemdir. Telefonunuz hiçbir şeye yanıt vermiyorsa veya donuyorsa, iPhone açılıncaya kadar güç ve giriş düğmelerini basılı tutun. Telefondan hala yanıt almadıysanız, telefon açılmaz. Yarım saat bekleyin ve sert sıfırlama yapın.

iPhone’u Apple logosuna takın ve iTunes’a bağlayın

Yeniden başlatarak ve sabit sıfırlama yaparak sorunlarınızı çözemezseniz, Apple logosuna takılırsa telefonu iTunes’a bağlamanız gerekir. iTunes’u açın ve telefonu bilgisayara bağlayın. Telefon kurtarma moduna girene kadar Güç ve Giriş düğmelerini basılı tutun (ekranda iTunes işareti görünecektir).iTunes’un kurtarma modunda bir iPhone bulduğunu bildiren bir bildirim alacaksınız. Veri kaybetmek istemiyorsanız Güncelle ve devam et’i seçin.15 dakika beklediyseniz ve iTunes işlemi başlatamadıysa, aynı adımları birkaç kez denemeniz gerekebilir.

iOS’un en son sürümünü indirin

Geçerli iOS sürümüyle ilgili sorun yaşıyorsanız, en kolay çözüm sürümü güncellemektir. Bunu yapmak için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleştirme’ye gidin. Bir güncelleştirme varsa, yükleyin.

Tüm Ayarları Sıfırlayın

yavaşlama ve iPhone’a takılmayla ilgili sorunlara bir başka çözüm de iPhone’u kısıtlamaktır. Bunu Ayarlar > Genel> Sıfırla> Tüm Ayarları Sıfırla’yı tıklatarak yapabilirsiniz. Bilgilerinizi silmeden tüm ayarlar sıfırlanır. (Şifreleriniz, uygulama ayarlarınız, bildirim ayarlarınız, yeni klasörleriniz vb. silinecektir).

 

Telefonu fabrika ayarlarına geri yükleyin ve yedeklemeden geri yükleyin


Sorunların çözümünde son adım bir öncekidir. Telefonu iTunes veya iCloud üzerinden yedekleyin.(iTunes daha mantıklıdır çünkü iCloud size yalnızca 5 GB depolama alanı sağlar). Ardından Ayarlar> Genel> Sıfırla’ya gidin ve “Tüm içeriği ve ayarları sil” deyin. Ardından cihazı iTunes’a bağlayın ve yedeklemeden geri yükleyin.

DFU modunda geri yükleme

Bu, bir iPhone ile ilgili sorunları gidermek için servise başvurmadan önceki son adımdır. Bu işlem iPhone’daki her şeyi siler. Telefon tamamen sıfırlanacaktır. Buna internette temiz bir kurulum denir. Prosedürden önce, görüntünün ve talimatların bir yedeğini almak zorunludur. İletileri yedekleseniz bile, temiz bir yükleme için iletileri silmeyi göze almanız gerekir. Bu yöntem kapatma sırasında da kullanılır.

iPhone’da kapatma ve home düğmelerini basılı tutun. Telefon tamamen kapalıyken ve ekran siyah olduğunda, 5’e kadar sayın ve düğmeleri bırakın. iTunes kurtarma modunda bir iPhone bulduysa, bilgisayar klavyesindeki Shift tuşuna basın ve itunes’dan Geri Yükle düğmesine basın. Açılan pencerede indirilen iOS dosyasını seçin (IPS Llogara uzantılı).

İşiniz bittiğinde, yüklemeyi tamamlamak için yeni bir iPhone seçeneği kullanın. İşiniz bittiğinde temiz bir iPhone alacaksınız.

Bir Bağlantı Hatası Alırsanız, Uçak Moduna Geçin

Bazen iPhone, hücresel servise veya Wi-Fi’ye bağlanırken başarısız olur. Fix uçak modunu kontrol merkezinden 30 saniye boyunca açıp kapatın. Yeniden bir ağ sorunu varsa, diğer adımları deneyin.

“Bu Ağı Unut” seçeneğini kullanın.

Wi-Fİ ile ilgili sorunlarınız varsa ve uçak modunu açıp kapatarak sorun çözülmezse, Ayarlar> Settings – Fi’ye gidin. Bağlı olduğunuz modemi seçin ve bu ağı unutun. Daha sonra aynı ağa tekrar bağlanın.

Ağ Ayarlarını Sıfırla

Bağlantı sorunlarını gideremiyorsanız, Ayarlar> Genel> Sıfırla’ya gidin ve ağ ayarlarını sıfırlayın. Sorun çözülmezse, bir donanım sorunu olabilir. Veya bağlı olduğunuz ağ ile ilgili bir sorun olabilir.

Aşırı pil tüketimi ile ilgili sorunlarınız varsa, pil Kullanımını kontrol edin

Piliniz aniden hızla tükenirse, pil tüketen uygulamaları kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için Ayarlar> Pil bölümüne gidin. Çok fazla kullanmadığınız bir uygulama bulursanız, pilden yararlanacaktır. Ayarlar> Genel> Arka Planı Güncelle’ye gidin ve bu uygulamanın arka planda çalışmasını önleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.